मन्त्रीको राजीनामाले क्यानाडाका प्रधानमन्त्री थप संकटमा

२१ फागुन, काठमाडौं । विपक्षीले राजीनामा माग गरिरहेका बेला क्यानाडाका प्रधानमन्त्री जस्टिन ट्रुडोलाई अर्को झट्का लागेको छ । उनको सरकारका एक प्रमुख मन्त्रीले राजीनामा दिएकी छन् ।

राजीनामा दिने मन्त्री तथा ट्रजरी बोर्डकी अध्यक्ष जेन फिलपोटले भनेकी छन् , ‘म आफ्नो आधारभूत सिद्धान्त, नैतिक उत्तरदायित्व र संवैधानिक प्रतिवद्धताहरुद्वारा बाँधिएको छु ।’

फिलपोटको राजीनामाले ट्रुडोलाई थप निराश बनाएको छ । साथै सरकारको भविष्यमा पनि प्रश्न चिन्ह लागेको छ ।

के हो विवाद ?

क्यानाडामा हाल उत्पन्न विवाद इन्जिनियरिङ कम्पनी एसएनसी–लाभालिनसँग जोडिएको छ । क्यूबेकको उक्त कम्पनी विश्वकै सबैभन्दा ठूलो इन्जिनियरिङ र निर्माण कम्पनीमा पर्छ ।

एसएनसी–लाभालिन र यसका सहयोगीहरुले सन् २००१ देखि ११ सम्ममा लिबियाका तत्कालीन राष्ट्रपति मुआमर गद्दाफीलगायत सरकारी पदाधिकारीहरुलाई ३ करोड ६० लाख डलर घुस खुवाएर विभिन्न विकास परियाजना हात पारेको खबर सार्वजनिक भएको थियो । कम्पनीले यस विषयमा मुद्दा रोक्न सम्झौताको प्रयास गर्दै आयो । पूर्व पदाधिकारीहरुको गलत कार्यका लागि अहिलेका हजारौं कामदारहरुलाई साजय दिन नहुने कम्पनीको भनाइ छ ।

तर, सन् २०१२ मा क्यानाडाको प्रहरीले भ्रष्टाचार गरेको र सरकारलाई ढाँटेको भन्दै एसएनसी–लाभालिनमाथि छानविन अगाडि बढायो । यसले गर्दा कम्पनीको सेयर मूल्यमा तीव्र गिरावट आएको छ । यदि आरोप प्रमाणित भएमा कम्पनीमाथि क्यानाडामा १० वर्षको प्रतिवन्ध लाग्न सक्छ, जुन कम्पनीको लागि ठूलो धक्का हुनेछ ।

अहिले यो विवादले राजनीतिक रुप लिइरहेको छ । क्यूबेकका राजनीतिक दलहरुले कम्पनीलाई कारवाही गर्नु नहुने पक्षमा लविङ गरिरहेका छन् । यदि कारवाही गरिएमा हजारौंको रोजगारी गुम्ने, क्युबेक प्रान्तको अर्थतन्त्र बिग्रिने र क्यनाडाको अर्थतन्त्रमा समेत मन्दी आउने उनीहरुको दाबी छ ।

यही बीच गत फेबु्रअरी ८ मा क्यानाडाको चर्चित अखबर ‘द ग्लोब एन्ड मेल’ ले प्रधानमन्त्री ट्रुडोको कार्यालयले एसएनसी–लाभालिनको मुद्दामा कारवाही अगाडि नबढाउन न्याय मन्त्रालयलाई दबाव दिएको समाचार प्रकाशित गर्‍यो ।

प्रधानमन्त्री ट्रुडोले भने यसलाई अस्वीकार गरे । तर, फेबु्रअरी १२ मा न्यायमन्त्री जोडी विल्सन–रेबल्डले राजीनामा दिइन् । उनले प्रधानमन्त्री कार्यालयबाट कम्पनीविरुद्ध कारवाही अघि नबढाउन दबाव आएको स्वीकार गरिन् । यसको काउन्टरमा फेब्रुअरी १२ मा न्यायमन्त्री जोडी विल्सन रेबल्डले राजीनामा दिए । प्रधानमन्त्री कार्यालयले न्यायमन्त्रीलाई कुनै दबाव नदिएको उनले बताएका छन् ।

अहिले विपक्षी कन्जरभेटिभ पार्टीले ट्रुडोको राजीनामा मागिरहेको छ भने ट्रुडोले आफ्नो बचाउ गरेका छन् । तर, मन्त्री जेन फिलपोटको राजीनामापछि भने प्रधानमन्त्रीमाथि ठूलो नैतिक दबाव परेको छ । सरकारको निरन्तरतामा समेत प्रश्न उठेको छ । यस प्रकरणबाट प्रधानमन्त्रीको लोकप्रियता खस्किएको विभिन्न अध्ययनले देखाएका छन् । आउँदो अक्टोबरमा हुने आम चुनावमा उनको पार्टी धराशयी हुन सक्ने अनुमान पनि गरिदैछ ।

के भने फिलपोटले ?

मन्त्री फिलपोटले सोमबार राजीनामा दिने घोषणा गर्दै प्रष्ट रुपमा एसएनसी–लाभालिनको सन्दर्भ उल्लेख गरेकी छन् । राजीनामा पत्रमा उनले पूर्वमहान्यायधिवक्तालाई एसएनसी–लाभालिन संलग्न अपराधिक मुद्दामा हस्तक्षेप गर्न दबाव दिइनु गम्भीर चिन्ताको विषय भएको बताएकी छन् ।

‘दुःखपूर्वक भन्नुपर्दा, यो विषयलाई सरकारले जसरी सम्बोधन गर्नुपथ्र्यो, त्यसरी नगरेको मैले पाएँ,’ उनले भनेकी छन्, ‘त्यसैले सरकारप्रतिको मेरो भरोसा टुट्यो ।’


Be the First to Advertise Us

Advertisement

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *